previous arrow
next arrow
Slider
previous arrow
next arrow
Slider

Uluslararası Bir Kariyer İçin Bilkent THM

  • Çok iyi derecede İngilizce dilinde eğitim alacaksınız,
  • Stajlarla, mezuniyet öncesi işiniz garanti olacak,
  • Yurtdışında staj veya eğitim için THM'ye özel bursumuzdan yararlanabileceksiniz,
  • Üst düzey yöneticilik becerileri kazanacaksınız,
  • Turizm ve otel işletmeciliği eğitimi yanısıra, güçlü bir gastronomi ve mutfak sanatları eğitimi de alacaksınız,
  • Dünya turizm sektöründe, en çok kullanılan bilgisayar programlarını öğreneceksiniz,
  • İkinci bir yabancı dil öğreneceksiniz.

Turizm ve Otel İşletmeciliği'nde Markayız

“Turizmi seçmemin en önemli sebeplerinden biri yurtdışı olanaklarının çok fazla olması… İyi ki Bilkent’i seçtim.”

Mezunlarımızın Başarıları

THM bölümümüz, 1988’deki kuruluşundan bu yana, 3900’ün üzerinde mezun vermiştir. MasterChef Türkiye Jüri Üyesi Somer Sivrioğlu, 1993 mezunlarımızdan biridir. Mezunlarımızın başarı hiyakelerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Öğretim Elemanlarımızın Başarıları

Bilkent Üniversitesi, Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü, Dünya’nın en büyük sivil Araştırma-Geliştirme ve Yenilik Programı olan Ufuk Avrupa Programı kapsamında, Araştırma ve İnovasyon (RIA) projeleri çerçevesinde, toplam bütçesi 3.1 milyon Avro olan proje kapsamında fon almaya hak kazanmıştır.

Mezunlarımız Neler Söylüyor?

Funda Eratıcı

Hilton Worldwide Bölge Satış Direktörü

“Bilkent Üniversitesi’nde aldığım eğitimin kariyerimde çok önemli bir rol oynadığına inanıyorum. En büyük etki, sektörde gerçek deneyime sahip uzman öğretim elemanları, doğru yönlendirmelerle beni araştırmaya teşvik eden ve öğrenmemi sağlayan projeler ve bana öğrendiklerimi uygulama şansı veren endüstride zorunlu stajlar yoluyla alığım eğitimdir.”

Hakan Özel

Genel Müdür, Shangri-La Hotel Dubai, BAE

“Bilkent’te, öğretim kadrosu, hem araştırmada güçlü akademik, hem de sektörel tecrübeye sahip eğitmenlerden oluştuğundan,  teoride her dersin konularını açıklamak ve teoriyi çeşitli profesyonel alanlardan gelen mesleki deneyimleriyle birleştirmek onlar için çok kolaydı. Profesyonel hayatta uygulamaları anlamamız ve öğrenmemiz kesinlikle çok kolay oldu. Bu büyük avantaj, bugün kariyerimde bana çok yardımcı oluyor.”

Devrim Kahramanoğlu

Stratejik Operasyon Müdürü, Adir Grubu, Londra, İngiltere

“2000 yılındaki mezuniyetimin hemen ardından, sektörün önde gelen işletmelerinden Swisotel’de işe başlayarak, Bilkent’te aldığımın eğitimin faydalarını gördüm. Kısa bir süre sonra, 2002’de Raffles Otel zinciri tarafından yönetilen, Londra’daki ünlü Browns Hotel’e transfer oldum. Türkiye’den İngiltere’ye uzanan kariyer başarım, şüphesiz Bilkent’in bana kazandırdığı mükemmel İngilizce’den, birçok veriyi kullanarak zorlu projeleri tamamlamaya kadar edindiğim becelerin sonucudur.”

Institut Paul Bocuse Birliği Üyeliğimiz

Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü, “Yüzyılın Şefi” ödülü sahibi ünlü Fransız Şef Paul Bocuse tarafından kurulan Mutfak Sanatları Okulu’nun 20 ayrıcalıklı Institut Paul Bocuse Birlik Üyesi’nden biridir. Üyelik sahibi bölümümüz öğrencileri, Institut Paul Bocuse’ün Fransa Lyon’da bulunan muhteşem kampüsünde yaz okuluna katılma ayrıcalığına sahiptirler. Başarılı olan öğrenciler, katıldıkları programın sonunda sertifika sahibi olurlar. 

Uzaktan Eğitimimiz

Koronavirüs Pandemisi sırasında, Bilkent THM’de, istisnasız tüm derslerimiz uzaktan eğitimle “Zoom” üzerinden verilmiştir. 

Benzersiz İmkanlarımız:
THM Yurtdışı Bursu

Bilkent Üniversitesi’nde THM öğrencilerine özel yurtdışı bursu. 2020-2021 Güz Akademik döneminden itibaren, THM bölümümüze %100 veya %50 burslu girmeye hak kazanan öğrencilere, eğitimleri boyunca bir defaya mahsus olmak üzere, Üniversite’nin veya bölümün yurtdışında anlaşmalı olduğu bir eğitim kurumunda okumak veya yurtdışında dönem stajı yapmak üzere, 3000 Euro tutarında burs sağlanacaktır.

Uygulamalı Eğitimimiz

Bilkent THM’de, hem teorik, hem de uygulamalı bir eğitim verilmektedir. Öğrencilerimiz uygulama otelimiz olan Bilkent Otel ve Konferans Merkezi’nde ve uygulama restoranımız Le Piment Rouge’da, mezun olmadan önce sektör deneyimi kazanmaktadır. Öğrencilerimiz, yönetim bakış açısıyla, turizm ve otel işletmeciliğiyle ilgili teorik eğitim almakta, uygulamalı eğitimimiz sayesinde ise, sektör için gerekli olan doğru beceri ve incelikleri kazanmaktadırlar.

Turizm Eğitimi'nde Tecrübe ve Kalitemiz

Bölümümüz, Turizm Eğitimi’nde 30 yılı aşan bir tecrübeye sahiptir. Verdiğimiz eğitim, Yükseköğretim Kurulu ve Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından, Turizm alanı için yetkilendirilmiş tek akreditasyon kuruluşu Turizm Eğitimi Değerlendirme ve Akreditasyon Kurumu – TURAK tarafından akredite edilmiştir. Bunun yanısıra, Uluslararası Seyahat ve Turizm Profesyonelleri Derneği (SKAL) tarafından, Türkiye’deki Turizm Eğitimi alanında “En İyi” okul seçilmiştir. Çırağan Sarayı’nda yapılan törenle verilen, Turizm’de Kalite Ödülleri’nde, 1000’in üzerinde üye oy kullanmıştır. 1932 yılında Paris’te kurulan SKAL, dünyada turizm sektöründe önde gelen temsilcilerin, küresel turizmi ve arkadaşlığı yaymayı amaçladığı en büyük ve en eski turizm sivil toplum örgütüdür. SKAL, bünyesinde, uluslararası seyahat ve turizm endüstrisindeki tüm sektörleri bulundurması bakımından da dünyada tektir. Misyonu, profesyonelliği, dostluklar ve liderlikle geliştirmek ve bu özelliği azami kullanarak ‘’Güvenilir ve Sorumlu bir Turizm Endüstrisi’’ için çalışmaktır

Birleşmiş Milletler
Dünya Turizm Örgütü Çevrimiçi Turizm Akademisi'ndeyiz!

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Çevrimiçi Turizm Akademisi, dünyanın en iyi üniversitelerinden, temel olarak turizm, konaklama ve destinasyon yönetimiyle ilgili kurslar sağlayan bir çevrimiçi öğrenme platformudur. Dünya çapında 10.000’in üzerinde öğrencisi bulunan bu platformda, Bilkent THM öğretim elemanları dersler vermektedir.

Lisans (BSc) Programımız

Turizm ve Otel İşletmeciliği alanındaki lisans programımızda, öğrencilerimizin mezuniyet öncesi iş bulmaları esasına dayalı iki staj programı bulunmaktadır. Öğrencilerimiz, Ankara HiltonSA, JW Marriott Ankara, Swissôtel Ankara, Sheraton Ankara Hotel and Convention Center, Çırağan Palace Kempinski Istanbul, Four Seasons Hotel Istanbul, Fairmont Quasar Istanbul, The Ritz-Carlton Istanbul, Raffles Istanbul Hotels and Resorts, Mandarin Resort Bodrum, The Broadmoor Amerika Birleşik Devletleri,  Shangri-la Hotel Dubai, FIVE Palm Jumeriah Dubai Birleşik Arap Emrilikleri gibi, gerek Türkiye’de, gerekse yurtdışında sektörde önde gelen firmalarda stajlarını yapmaktadır.

Yaz Stajı

Temel amaç öğrencilerin pratik, gerçek yaşam deneyimi kazanmalarını sağlamaktır. En az 60 iş gününden oluşan uygulamalı eğitim programı yaz döneminde uygulanır.

Dönem Stajı

Öğrenciler bir akademik dönemi, endüstride çalışarak geçirirler. Bu, öğrencilere bugüne kadar edindikleri bilgileri gerçek hayat ortamında uygulama ve bir çalışma bölümünün faaliyetlerini gözlemleme ve değerlendirme fırsatı sunar.

Erasmus Ortaklarımız

Bilkent THM: Dünya'ya Açılan Kapı

Öğrencilerimiz ve mezunlarımız, Avrupa’nın yanısıra, Dünya’da önde gelen Üniversiteler’de eğitimlerine devam etme şansına sahiptirler. Bu Üniversiteler arasında, Amerika Birleşik Devletleri’nde Las Vegas’taki William F. Harrah College of Hospitality University of Nevada Las Vegas bulunmaktadır. Listenin tümüne aşağıdaki link yardımıyla ulaşabilirsiniz. 

Institut Paul Bocuse Birliği Üyesiyiz

Institut Paul Bocuse Birliği, dört kıtada dünyanın en iyi Otel İşletmeciliği, Yiyecek Servisi ve Mutfak Yönetimi okulları ve üniversitelerinden oluşmaktadır. Bugün, bu eşsiz birliğin, Bilkent Üniversitesi ile birlikte 20 farklı ülkede 20 üyesi bulunmaktadır.

HOSCO Üyesiyiz

Bilkent THM, turizm sektöründe en önde gelen firmaları ve eğitim kurumlarını biraraya getiren, dünyanın en büyük sektörel sosyal ağı olan Hosco’ya üyedir. Bu kilit küresel topluluğun parçası olarak, bölümün öğrencileri ve mezunları, dünya çapında iş fırsatlarına ve staj olanaklarına ulaşabilmektedir. Bu platform ile, bölümün öğrenci ve mezunları, 40.000’den fazla iş fırsatına, 55.000’den fazla firmaya, 450.000’den fazla kontağa doğrudan erişebilmektedir. 

EuroCHRIE Premium Üyesiyiz

1988 yılında kurulan bölümümüz, sektörde önde gelen pek çok kurumla işbirliği içindedir. 1946 yılında kurulan Uluslararası CHRIE, kar amacı gütmeyen bir meslek örgütüdür. Amacı, eğitimci, sektör çalışanları ve ilgili kurumları bir araya getirerek, bilgi alışverişini kolaylaştırmak ve bu yolla konaklama ve turizm alanında verilen eğitimin kalitesini arttırmaktır. ​

Bilkent Turizm Forumları

1988’de kurulan bölümümüz, turizm sektöründeki lider firmalarla güçlü ilişkilere sahiptir. İlki 1996 yılında gerçekleştirilen ve marka haline gelen Bilkent Turizm Forumları, buna en önemli örnektir. Bilkent Otel ve Konferans Merkezi ev sahipliğinde ve öğrencilerimizin katkısıyla, 8.’si gerçekleştirilen Bilkent Turizm Forumları, turizm sektörü ve yüksek öğrenim kurumları arasındaki koordinasyon ve işbirliğini teşvik etmek amacıyla düzenlenmektedir. Pandemi sırasında çevrimiçi düzenlenen Bilkent Turizm Forumları’na YouTube sayfamızdan ulaşılabilir. 

Yan Dal Programları

Bilkent Üniversitesi’nde çeşitli bölümlerde yan dal programı sunulmaktadır. Birinci yıl sonunda genel not ortalaması 3,00 veya daha yüksek olan öğrenciler yan dal programına başvurabilirler. Yan dal müfredatını tamamlayan öğrenciler, ana dal diplomasıyla birlikte yan dal sertifikası alırlar. Üniversite’de, Bilgisayar Programcılığı, Grafik Dizayn gibi 20 farklı yan dal programından birini tamamlayarak, farklılığınızı yaratabilirsiniz.

Kariyer Merkezimiz

Bilkent Üniversitesi Kariyer Merkezi, 1988’de kurulmuştur. Türkiye’de bir üniversite bünyesinde kurulan ilk kariyer merkezidir. Kariyer Merkezimiz, mezunlarımıza kariyerleri boyunca destek vermektedir. Her yıl düzenlenen Kariyer Fuarımız, iş dünyasının önde gelen kuruluşlarını ağırlamaktadır. Geçtiğimiz yıllarda, Hillside Beach Club, Edition Hotels Bodrum, Mandarin Oriental Bodrum gibi sektörde tanınan kuruluşlar, mezun adaylarımızla tanışmak ve iş ve staj imkanları hakkında görüşmeler yapmak üzere kariyer fuarımıza katılmışlardır. Bunun yanısıra, bölümümüz sektörde önde gelen pek çok kuruluş tarafından her yıl ziyaret edilmektedir. 

Başarılı Bir Gelecek İçin, BİLKENT THM!

Close Menu